The 2018 Tuck Investiture ceremony will take place on Saturday, June 9 from 12:30 p.m. to 2:30 p.m. Please see below for a list of awards from 2017, awards for 2018 will be listed when announced.

Tuck Overseers Medal

Andrew R. Steele T'79

Read complete award citation.

Edward Tuck Scholars

Recognizes students who have demonstrated outstanding academic accomplishment during their two years at Tuck.

Highest Distinction: Danielle Musa, Bernard Piche

High Distinction: Thomas Jones Biggs Allin, Adam Eric Casella, Jesse Gyongyos, Anthony Hemming, Claire Laudone, Nicholas King McGowan, Hunter Tuttle

Distinction: Shawn Mehmood Ahmad, Shawn Curley, Kevin de Regt, James Russell des Cognets, Ian Seth Falik, Christopher Lau, Jessica Yue Lei, Ken Martin, Samuel G. Peckham, Adam Re, Russ Walker

Tuck Scholar: Katelyn Gunther Baldwin, Matthew Bubley, Evan James Coates, George James Cook, Samuel Francis Courtney, Richard Donald DiPaolo III, Nicolas Joseph Fiore, Stephane Gounari, Charles Webster Humphreys, Andrey Ladygin, Matthew John McDonnell, Daniela Murillo, Lauren Emily Nelson, Molly McDonald O'Hara, Philip Benham Rich, John Ross, Brian Sean Sheridan, Emanuel Siragusa, Emily Snyder, Edward Warren, David Burnett Washer, Nancy Yang

The Herman Feldman 1929 Memorial Prize

Awarded to a member of the second-year class who has done excellent work in his or her program as a whole and who has displayed interest in the field of leadership.

T'17 recipient: Anna Mac

The James A. and Sabra M. Hamilton Prize in Administration

Awarded to a member of the second-year class who, through personal qualifications and accomplishments in courses in the fields of business policy and organizational behavior, shows the greatest attributes of a capable administrator.

T'17 recipient: Thomas Jones Biggs Allin

The Lieutenant (J.G.) Walter A. Jacobs Memorial Prize

Awarded to a second-year student who has demonstrated intellectual ability and curiosity, sound judgment in academic work and activities outside the classroom, and personal habits and conduct that inspire confidence and enthusiasm.

T'17 recipients: Thomas Jones Biggs Allin, James Russell des Cognets, Danielle Musa

The Charles I. Lebovitz Memorial Award

Awarded to a second-year student who, during the first year at Tuck, has made an outstanding contribution to the daily life of the school.

T'17 recipient: Roshunda Calhoun

The Lillian and Charles Leech Prize for Excellence in Finance

Awarded to a graduating student who has shown excellence in the academic area of finance.

T'17 recipient: Andrey Ladygin

The Dero Saunders Award

Awarded to a graduating student who, through both personal qualities and accomplishments in management communication courses, demonstrates outstanding ability to communicate effectively as a manager.

T'17 recipient: Ema Pasic Reid

The Julia Stell Award

Awarded to a group of students who have made a substantial contribution to the Tuck community, demonstrated leadership in school programs and functions, and made extraordinary efforts to help fellow students.

T'17 recipients: Thomas Jones Biggs Allin, Katelyn Gunther Baldwin, Jarett Mathew Berke, Nicole Elizabeth Burns, Roshunda Calhoun, Natalie Cira, Ashley Michelle Cousins, Elizabeth Barrett Ellerhorst, Eduardo Tomas Gonzalez Bruno, Stephane Gounari, Christopher Glenn Govey, He, Shan, Andy Kaestle, Kate Marie Kinsey, Christopher Lau, Kirstyn Hallee Knox Lipson, Anna Mac, Lane McVey, Courtney K Miller, Danielle Musa, Cody Hicks Newman, Emily Christina Niehaus, William Kimutai Noiman, Raymond Daniel O'Brien, Molly McDonald O'Hara, Ema Pasic Reid, Laura Elizabeth Shen, Kiz Syed

Tuck Centennial Student Award

Awarded to a first-year and a second-year student who exemplify the spirit and character of the Tuck School. Chosen by their classmates, recipients embody outstanding leadership, selflessness in everyday actions, extensive involvement in the Tuck and Upper Valley communities, and a firm commitment to the traditions and principles of the school.

T'17 recipients: Roshunda Calhoun, Brian Anthony Cook